Szkoła Podstawowa nr 8
         im. Jana Pawła II w Będzinie


NASZE IMPREZY I WYDARZENIA
Narodowe Czytanie

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w tegoroczną akcję Narodowego Czytania i nagrali kilka fragmentów "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Sceny nakręcono w pobliżu placówki: piękny przyszkolny ogród z powodzeniem zagrał las, budynek szkoły - dom Aliny i Balladyny, a krzaczki malin znaleziono w sąsiadującym ze szkołą ogródku.
W filmiku, który można zobaczyć na YouTube, wystąpili uczniowie klasy siódmej: Lena, Maria i Oskar. Całość zrealizowała bibliotekarka, Izabela Tumas-Matuszewska.

Film można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=XRDIpqvcdxI

Akademia Uwielbiam

Szkoła otrzymała certyfikat za udział w programie edukacyjnym: "Akademia Uwielbiam". Celem programu jest edukacja młodzieży na temat podstaw zdrowego stylu życia, potrzeby różnicowania produktów w codziennej diecie oraz uświadomienie uczniom jak ważną rolę odgrywają one w odżywianiu. Program realizowany był przez nauczycieli: Karolinę Szmigiel, Ewę Kilian, Renatę Adamską i Joannę Dałek. W programie uczestniczyli uczniowie klas: 5d, 6a, 7b, 7c. Uczniowie i nauczyciele korzystali ze specjalnie przygotowanych materiałów dydaktycznych składających się ze scenariuszy lekcyjnych zachęcających uczniów do wspólnego, kreatywnego działania.
Koordynatorem programu była Agata Lizoń.Nasze inicjatywy

Nasza nauczycielka, wychowawczyni klasy 2a, pani Agata Boruta, zaczęła szyć maseczki z zamiarem przekazania ich lekarzom. Produkcja trwa pełną parą, bo maseczki przyjmują też chętnie znajomi, którzy muszą pracować, panie z pobliskiego sklepu czy dostawcy. Maseczki szyte są ze specjalną włókniną medyczną w środku, a we wszystkim pomaga naszej nauczycielce jej mama, seniorka.Golden Five

Nasza szkoła, jako jedyna szkoła podstawowa w Będzinie, współpracując z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno - Edukacyjnym Metis w Katowicach realizuje program Golden Five. Celem programu jest stworzenie modelu nauczania i wychowania wspomagającego osiągnięcia szkolne i rozwój osobisty uczniów.
Program realizowany jest w klasie IVa przez p. Monikę Rychel i w klasie Va przez p. Kamillę Rybarz.
Szkolnym koordynatorem programu jest pedagog szkolny Agata Lizoń.


Informacje o programie


Uzdolnione muzycznie

W dniu 28.02.2020 r. uczennice: Emilia Rogowska z klasy VI a i Karina Włosek z klasy VII c reprezentowały naszą Szkołę w III Regionalnym Festiwalu Piosenki Filmowej "Śpiewanie na Ekranie" organizowanym przez Powiatowy Dom Kultury w Będzinie.
Emilka przypomniała publiczności piosenkę z filmu "Shrek" Hallelujah, a Karina przeniosła wszystkich w 20 - lecie międzywojenne i piosenką "Ada, to nie wypada!" wyśpiewała wyróżnienie w kategorii klas 7 - 8.
Gratulujemy!Szkolne walentynki klas I - III

14 lutego obchodziliśmy szkolne walentynki. Sala gimnastyczna zamieniła się tego dnia w magiczne miejsce, w którym mówiliśmy o miłości - największej sile napędowej naszego życia. Podczas gier i zabaw, próbowaliśmy przypomnieć sobie o tym, komu chcielibyśmy tego dnia powiedzieć "kocham cię". Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał kartkę walentynkową wykonaną przez nieznajomego nadawcę.Konkurs inspirowany muzyką

Międzyszkolny Konkurs inspirowany muzyką to już tradycja w naszej szkole. Jak co roku zgromadził on chętnych i utalentowanych uczniów i uczennice z klas I - III. Tematem tegorocznych potyczek plastycznych była "Okładka do ulubionego utworu Jana Brzechwy". Uczniowie posługiwali się różnorodnymi technikami i materiałami. Klasy I pastele olejne i suche, klasy II farby plakatowe i akwarelowe, a klasy III miały wykonać kolaż. Inspiracją do pracy były piosenki z filmu Akademia Pana Kleksa oraz piosenki do utworów Jana Brzechwy śpiewane przez polskich wokalistów. Uczniowie poznali bografię polskiego poety i pisarza mającego szczególny talent do rymowania i tak bardzo lubianego przez dzieci.
Laureatami tegorocznego konkursu zostali:
w kategorii klas I:
I miejsce Julia Bober SP nr 6
II miejsce Amelia Ignatowicz SP nr 3
III miejsce Filip Bartos SP nr 8
w kategorii klas II:
I miejsce Dominika Ratajczyk SP nr 6
II miejsce Iga Czarnecka SP nr1
III miejsce Blanka Trzęsicka SPnr 10
w kategorii klas III:
I miejsce Julia Goraj SP nr 8
II miejsce Amelia Szymczyk SP nr 6
III miejsce Patryk Pichit SP nr 9Walentynki w naszej bibliotece

W Walentynki naszą bibliotekę odwiedzali wyłącznie uczniowie zakochani w książkach i w bibliotece. Na każdej przerwie ustawiały się kolejki chętnych do pisania na starej maszynie opowiadania o miłości. Można było obejrzeć wystawę książek, przeczytać, jak w innych językach mówi się "Kocham cię", albo pograć we flitr towarzyski. A na koniec dziewczyny z klasy VI b otoczyły miłością to, co mamy w bibliotece najcenniejszego - książki.
Tego dnia bibliotekę odwiedzili też najmłodsi z naszej szkoły, czyli dzieci z oddziału przedszkolnego. Oglądali książki grube i chude, z obrazkami i bez, ale też stare i nowe wydania tych samych bajek. Na deser dzieciaki wysłuchały historii z książki "A każdy widział kota" Brendana Wenzela.Na tropie najnowszej historii

Nauczyciele historii podjęli współpracę ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, w efekcie której uczniowie klas VIII mieli okazję poznać ten fragment historii Polski w nieco inny, bardziej namacalny, sposób. Podczas zwiedzania Izby pamięci przy kopalni "Wujek", uczniowie wysłuchali wykładu dotyczącego przyczyn i przebiegu stanu wojennego, sytuacji społeczno - politycznej przełomu lat 70 i 80, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z 16 grudnia 1981 roku. Ósmoklasiści obejrzeli pokaz multimedialny, zwiedzili muzeum z przewodnikiem. Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę w tym ważnym historycznie miejscu.Rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii

Z dumą informujemy, że uczennica naszej szkoły Nina Janecka, jako jedyny reprezentant szkół będzińskich, brała udział w II rejonowym etapie Konkursu Przedmiotowego z Historii. Konkurs odbył się 28 stycznia 2020 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica. Uczennicę przygotowała nauczyciel historii Dominika Kowalik – Surma. Teraz czekamy z niecierpliwością na wyniki konkursu, mocno trzymając kciuki za dalsze sukcesy Niny.

Projekt "Chłopcy z Placu Broni"

Na lekcjach języka polskiego uczniowie klas V wzięli udział w projekcie edukacyjnym związanym z omawianą lekturą "Chłopcy z Placu Broni". Dzieci zostały podzielone na grupy, a każda z nich otrzymała inne zadania do wykonania. Realizację poszczególnych czynności monitorowali kapitanowie, którzy prowadzili karty pracy. Uczniowie zaangażowali się w wykonanie poszczególnych zadań. Powstały ciekawe makiety, np. Ogrodu Botanicznego, Placu Broni. Przygotowane zostały również niezwykłe albumy prezentujące zdjęcia starego Budapesztu, czy scenki teatralne "z udziałem dzielnego Nemeczka". Praca w grupach dostarczyła uczniom wiele satysfakcji, a prezentowane projekty uatrakcyjniły lekcje.X Jubileuszowy Koncert Bożonarodzeniowy

To już 10 raz spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II, aby wspólnie radować się z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Na zaproszonych gości czekał chór uczniowski pod kierunkiem pani Magdaleny Bochenek - Puławskiej oraz zespól aktorski przygotowany przez panią Monikę Rychel. Jak zwykle do uczniów dołączyli nauczyciele, nauczyciele - emeryci oraz rodzice. Cała szkoła rozbrzmiała kolędą.

Doradztwo zawodowe

Uczniowie klas ósmych uczestniczyli w giełdzie szkół średnich zorganizowanej w Szkole Wyższej Humanitas. Pierwsza część spotkania to zapoznanie z ofertą szkół średnich. Nasi ósmoklasiści mogli zasięgnąć informacji "u źródła", dowiedzieć się jak wygląda szkoła od środka, czy jest dużo nauki, jacy są nauczyciele. W drugiej części naszej wizyty zobaczyliśmy bardziej praktyczny wymiar szkół przede wszystkim branżowych oraz technicznych. Uczniowie brali udział w zajęciach ratownictwa medycznego, robotyki, cukiernictwa i fryzjerstwa.Sukces Ewy

Ewa Olesiejuk z klasy 7c zajęła I miejsce w VIII Regionalnym Konkursie "Booktalking czyli gawęda o książce" zorganizowanym pod patronatem Starosty Powiatu Będzińskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach. Idea konkursu polega na zachęceniu innych do przeczytania dowolnej książki. Opowieść Ewy o komiksie "Maus" Arta Spiegelmana zachwyciła jurorów. Uczennicę do konkursu przygotowała bibliotekarka, Izabela Tumas-Matuszewska.
Na blogu bibliotecznym można znaleźć więcej informacji o konkursie i obejrzeć filmik z wystąpienia Ewy: https://bibliog3.wordpress.com/2019/12/17/booktalking-na-najwyzszym-poziomie/Biblioteczne Mikołajki

6 grudnia w naszej bibliotece szkolnej odbyły się Biblioteczne Mikołajki. Świąteczny worek Mikołajowej pełen był losów, a na nich: cukierek, zakładka, albo numer prezenciku. Żeby go zdobyć uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące biblioteki i książek. Dla ułatwienia bibliotekarka przygotowała zestawy pytań zarówno dla klas młodszych, jak i starszych. Wszystkim biorącym udział w zabawie udało się odpowiedzieć na pytania i w tym szczególnym dniu dostać upominek.Konkurs historyczny

28 listopada w naszej szkole odbyło się odsłonięcie stałej wystawy o Rutce Laskier, która w czasie II wojny światowej pisała na Warpiu pamiętnik. Wystawę przekazał szkole Adam Szydłowski - Prezes Fundacji Centrum Kultury Żydowskiej im. Rutki Laskier.
Odsłonięcie wystawy uświetniło konkurs międzyszkolny "Będzin w oczach Rutki Laskier" zorganizowany z okazji 90. rocznicy urodzin Rutki. Wzięło w nim udział sześć szkół podstawowych z naszego miasta. Uczniowie wykazali się wiedzą zarówno o historii dziewczyny i jej "Pamiętnika", jak i o dziejach Będzina w czasie wojny.
Zmagania zakończyły się następującymi wynikami:
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 8 (drużyna: Wiktoria Taraszka, Nina Janecka),
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 4 (drużyna: Natalia Kowalczyk, Sandra Kobińska),
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 11 (drużyna: Milena Deńca, Oliwier Wójcik).
Nasze uczennice do konkursu przygotowała nauczycielka historii Dominika Kowalik-Surma. Konkurs wymyśliła i przygotowała bibliotekarka Izabela Tumas-Matuszewska.Dzień Patrona

19.10.2019 r. społeczność szkolna miała okazję uczestniczyć w okolicznościowej akademii poświęconej patronowi naszej szkoły Janowi Pawłowi II. Uczniowie przypomnieli podstawowe wartości i drogowskazy jakie głosił Papież podczas licznych pielgrzymek zagranicznych. Montaż słowno - muzyczny został przygotowany przez panią Martę Gwiazda i panią Magdalenę Bochenek - Puławską. Młodsze klasy chętnie wzięły udział w konkursach dotyczących życia i dzieła Jana Pawła II.

Wizyta w bibliotece

Uczniowie z klasy Vd wzięli udział w zajęciach organizowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę w Będzinie. Dzieci zostali oprowadzone po dziale dzięcięcej biblioteki. Pani bibliotekarka zapoznała uczniów z systemem segregowania i szukania zasobów bibliotecznych. Następnie przeprowadziła konkurs, którego celem było odszukanie jak największej liczby książek zapisanych na kartce. Zadanie to sprawiło dzieciom wiele satysfakcji i radości. Kolejnym etapem zajęć była wspólna gra planszowa "Dixit". Zabawa rozbudziła wśród uczniów wiele emocji, pomysłów, jak również dała szansę na rozbudzenie wyobrazni.

Święto Niepodległości

Także i my - społeczność Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II w Będzinie - przyłączyliśmy się do akcji "Szkoła do hymnu". W piątek 8 listopada wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby wspólnie zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego oraz obejrzeć okolicznościową akademię przygotowaną przez uczniów pod opieką nauczyciela historii oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie przeprowadzili nas przez 4 stacje, które przywiodły Polskę do Niepodległości - Niewola - Powstania - I Wojna Światowa - Wolność. Przypomnieliśmy sobie, jak wielka była cena odzyskania przez Polskę Niepodległości.Pamięć o tych, którzy odeszli

1 listopada to dzień zadumy i pamięci o naszych bliskich, którzy odeszli. Wiemy jednak, że są takie groby, na których nie zaświeci nawet symboliczny znicz. Świadomi, tego co jesteśmy winni naszym przodkom, uczniowie naszej szkoły od lat opiekują się grobami powstańców styczniowych, które znajdują się na cmentarzu parafii Świętej Trójcy. Nasi uczniowie wraz z opiekunem samorządu uczniowskiego i nauczycielem historii w okresie Wszystkich Świętych odwiedzili i uporządkowali groby powstańców i żołnierzy walczących o wolną Polskę.Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W dniach od 16 do 20 września b.r. w naszej szkole odbyła się kampania wyborcza do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci prezentowali swój program wyborczy na plakatach, zachęcając uczniów do głosowania. Jak pokazała kampania, wszyscy uczniowie ubiegający się o funkcję przewodniczącego szkoły wykazali się ciekawymi pomysłami, zaprezentowali nowatorskie metody kształcenia, przedstawili wizję szkoły z własnej perspektywy. Finałem kampanii były wybory, podczas, których odbyło się tajne głosowanie. Decyzją uczniów przewodniczacym szkoły został Kamil Kręcichwost, wiceprzewodniczącym Szymon Drab, sekretarzem szkolnym Alicja Godzisz.
Gratulujemy!Wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego

3.10.2019 r. odbyła się prezentacja kandydatów do Małego Samorządu Uczniowskiego. Zaprezentowali oni ciekawe plakaty oraz okrzyki wyborcze. Następnego dnia uczniowie klas I - III wzięli udział w tajnym głosowaniu. Komisja skrutacyjna odwiedziła z urnami wyborczymi klasy I - III. Każdy uczeń tych klas mógł oddać jeden głos na wybranego przez siebie kandydata. Następnie komisja wyborcza podliczyła głosy.
W roku szkolnym 2019/2020 sprawy uczniów będą reprezentowali:
Wiktoria - kl. III a - Przewodnicząca MSU
Mateusz - kl. Ic oraz Karolina - kl. IIb - Zastępcy przewodniczącej MSU
Julia - kl. IIIb - Skarbnik MSU
Dziękujemy za zaangażowanie w kampanię wszystkim kandydatom oraz ich wyborcom.  Wybranej Radzie Uczniowskiej składamy gratulacje i życzymy owocnej pracy na rzecz uczniów, a tym samym szkoły.Wycieczka do Toszka

1.10.2019 r. uczniowie klas Va i Vd wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce. Zwiedzaliśmy zamek w Toszku, poznaliśmy legendę o Złotej Kaczce, uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych, poznaliśmy zawody, którymi trudnili się ludzie w przeszłości. Na tych, których rozpiera energia, czekała gra zręcznościowa, która obudziła ducha rywalizacji. Po zjedzeniu pysznych kiełbasek i zakupie pamiątek, zadowoleni wróciliśmy do domów.Dzień Chłopaka

30 września w naszej szkole odbył się konkurs "Chłopak roku 2019". Kandydaci wzięli udział w trzech konkurencjach. Pretendenci do uzyskania tytułu musieli wykazać się aktywnością fizyczną, umiejętnością wiązania krawatu, jak również zaprezentować swoje umiejętności taneczne. Zwycięzcą w tegorocznym konkursie został Stanisław Sobczyk z klasy Vc. Gratulujemy!W Muzeum Auschwitz - Birkenau

Uczniowie klasy VIII a i VIII b, pod opieką nauczycieli Dominiki Kowalik - Surmy i Anny Borowskiej, uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Auschwitz - Birkenau byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Uczniowie podzieleni na 2 grupy prawie 4 godziny zwiedzali obydwa oddziały muzeum. Nasi przewodnicy z zaangażowaniem opowiedzieli nam historię tego miejsca, przedstawili tragiczne warunki życia w obozie. Zobaczyliśmy na własne oczy celę, w której za swoje wielkie poświęcenie zapłacił święty Maksymilian Maria Kolbe, zadumaliśmy się pod Ścianą Straceń. Widzieliśmy komorę gazową, krematorium, baraki. Duże wrażenie wywarła ogromna przestrzeń obozu w Birkenau przecięta rampą kolejową. Przewodnicy opowiedzieli nam o bohaterstwie rotmistrza Pileckiego, który na własną prośbę przebywał w obozie, przekazując meldunki dla Polski Podziemnej, historię sierżanta Gajowniczka oraz ucieczek więzniów np. Kazimierza Piechowskiego. Wizyta w tym miejscu wywarła na wszystkich niezapomniane wrażenie. Była to wielka lekcja wrażliwości, wielka lekcja historii, wielka lekcja człowieczeństwa.Jesteśmy już uczniami

27 września 2019 r. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły oficjalnie zostali przyjęci do grona społeczności uczniowskiej. Zaprezentowali program artystyczny: "Dziś pierwszaki uczniami zostają są bardzo szczęśliwi kłopotów nie mają", w którym wykazali się umiejętnością recytacji wierszy i śpiewu piosenek. Pierwszoklasiści ślubowali także kochać Ojczyznę, być dobrymi uczniami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po występie artystycznym i uroczystym ślubowaniu Pani Dyrektor pasowała każdego pierwszaka na ucznia. Na koniec uroczystości dzieci otrzymały rogi obfitości oraz pamiątkowe dyplomy.Wycieczka do Osikowej Doliny

Dnia 23 września 2019 r., by uczcić pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, uczniowie klas: Ia, IIa, IIb i IIc wybrały się na wycieczkę szkolną. Trasę wycieczki wyznaczał zamek na Szlaku Orlich Gniazd w Siewierzu. Rozpoczęliśmy więc od zwiedzenia tego zamku, a właœciwie tego co z niego zostało, czyli ruin. Przewodnik w ciekawy sposób starał się przybliżyć losy zamku i jego ówczesnych mieszkańców. Następnie po krótkiej zabawie na bogato wyposażonym placu zabaw udaliśmy się w dalszą drogę w kierunku miasteczka Koziegłowy, słynącego z tego, że jego mieszkańcy zajmują się rękodziełem. W Osikowej Dolinie, bo tak nazywa się miejsce do którego dotarliśmy, mieliśmy okazję zapoznać się z tym rękodziełem i samodzielnie wykonać kilka prac pod okiem instruktorów. Naszym zadaniem było wykonanie papugi i jeża z osikowych wiórek. Poznaliśmy także technikę strugania wiór i dowiedzieliśmy się, że osika to jedyne drzewo, które nie posiada żywicy i dlatego nadaje się do tworzenia licznych dekoracji, ale i elementów garderoby np. kapeluszy. Byliśmy tak pochłonięci tworzeniem naszych małych dzieł sztuki, że nie zauważyliśmy szybko upływającego czasu, a wraz z nim końca wycieczki. Na długo zapamiętamy atmosferę przyjaznej Osikowej Doliny w miejscowości Koziegłowy i jej gościnnych mieszkańców.Edukacja regionalna - Wizyta w Będzińskich Podziemiach

Realizując program edukacji regionalnej "Nasz region, nasza historia" uczniowie klasy VII b pod opieką nauczycieli Dominiki Kowalik - Surmy i Agnieszki Pustelnik wyruszyli do Podziemi Będzińskich. Najpierw uczniowie wysłuchali wykładu na temat losów Będzina podczas II wojny œwiatowej. Przewodnik nakreśliła historię Królewskiego Miasta Będzina, szczególny nacisk kładąc na czasy II wojny œwiatowej. Uczniowie poznali kulisy utworzenia podziemi, zastanawiali się jakie było ich przeznaczenie. Siódmoklasiści przeszli korytarzami, w których zapoznali się z wystawami stałymi, mieli również okazję zajrzeć do części zamkniętej, gdzie korytarze zachowały swój oryginalny wygląd. Wycieczka łączyła w sobie także elementy geografii - uczniowie zapoznali się z geologiczną budową obszaru podziemi oraz biologii - podziemia zamieszkują nietoperze.Edukacja regionalna - spotkanie z Rutką Laskier

12 września rozpczęliśmy cykl zajęć dotyczących edukacji regionalnej - "Nasz region, nasza historia". Tego dnia klasy Vc i Vd pod opieką nauczyciela historii i języka polskiego wyruszyły do Biblioteki Pedagogicznej, gdzie miały okazję bliżej poznać Będziniankę Rutkę Laskier, której pamiętnik stał się jednym z bardzo ważnych dokumentów historycznych będących świadectwem czasów zagłady. Prowadząca prelekcję za pomocą prezentacji multimedialnej pokazała jak wyglądało życie w Będzinie i będzińskim getcie podczas II wojny światowej. Przedstawiła również losy naszej bohaterki, ilustrując je fotografiami i fragmentami pamiętnika Rutki. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili losy dziewczynki, prawie równolatki, której przyszło żyć w tak trudnych czasach.Rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny

Rok szkolny 2019/2020 rozpoczął się w naszej szkole pod hasłem "Nie pomogą kombinacje, bo skończyły się wakacje!" Uczniowie drugich klas zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zachęcili nas wszystkich do radosnego powrotu z wakacji do szkoły. Pani Dyrektor Mariola Kidawa oraz Wicedyrektor Krystyna Król powitały wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli oraz przybyłych gości. Radny Miasta Będzina, Pan Jerzy Małkowski odczytał list Prezydenta Miasta Będzina, Pana Łukasza Komoniewskiego z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Wracamy po wakacjach z uśmiechem na twarzy, wypoczęci oraz gotowi do podejmowania nowych wyzwań.