W miniony wtorek uczniowie klas VIIIa i VIIIb pod opieką nauczycieli: Urszuli Trzęsickiej, Agnieszki Pustelnik, Anny Borowskiej i Dominiki Kowalik – Surmy zwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Spotkanie z tak trudnymi kartami historii XX wieku wywarło na nas wszystkich bardzo mocne wrażenie. Przewodnicy opowiedzieli nam o surowych warunkach życia jakie panowały w obozie, zapoznali z tragiczną a jednocześnie heroiczną historią świętego Maksymiliana Marii Kolbego, dowiedzieliśmy się o obozowych losach rotmistrza Pileckiego. Bardzo duże zainteresowanie uczniów wzbudziły księgi z nazwiskami ofiar, czy poruszające wystawy multimedialne. Uczniowie złożyli wiązankę kwiatów przy ścianie straceń symbolicznie oddając hołd wszystkim, którzy musieli zmierzyć się z piekłem obozowego życia. Pozostaje nam pamiętać, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”.