PROJEKTY I ZAPYTANIE OFERTOWE

ERASMUS +

17 czerwca w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Nowoczesne techniki nauczania podstawą sukcesu nowoczesnej szkoły” w programie Erasmus+, czworo nauczycieli naszej szkoły wyjechało na Maltę. Celem wyjazdu jest udział w tygodniowym kursie doskonalącym kompetencje cyfrowe „Boost your ICT skills in the classroom”. Siedziba szkoły ETI ( Executive Training Insitute Malta) znajduje się w miejscowości St. Julian’s położonej w zatoce Spinola, na wschodnim wybrzeżu wyspy.

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

 

Laboratoria Przyszłości, to program skierowany do szkół podstawowych. Ma na celu budowanie i rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród dzieci i młodzieży.

               W ramach programu nasza szkoła pozyskała środki finansowe 116 100 zł. na zakup wyposażenia pracowni technicznej oraz na rozwój umiejętności praktycznych i technicznych wśród uczniów.

 

Zakupiono:

– sprzęt audio – video

– długopisy 3d

– drukarkę 3d

– stacje lutownicze

– narzędzia warsztatowe i inne.

 

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który pozwoli na uatrakcyjnienie zajęć i rozwijanie zainteresowań manualnych i technicznych uczniów.

 

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie

13 grudnia 1983 - PAMIĘTAMY!

We wrześniu nasza szkoła przystąpiła do projektu „ Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie-13 Grudnia 1981 Pamiętamy” Wspólnie uczniowie i nauczyciele będą   powracać do zdarzeń stanu wojennego, szczególnie tych które miały miejsce w naszym regionie. Regionalizm to bardzo ważna kwestia w edukacji historyczno-patriotycznej. W ramach projektu nauczyciele naszej szkoły przewidzieli lekcje tematyczne, projekcje filmów, konkursy i prelekcje.

Kącik pamięci

Działalność  w projekcie  „ Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie- 13 Grudnia 1981 – Pamiętamy” rozpoczęliśmy od stworzenia miejsca pamięci w naszej szkole. Bazowaliśmy na materiale ikonograficznym z pacyfikacji Kopalni Wujek jak również przedstawiliśmy materiały dotyczące wprowadzenia samego stanu wojennego. Miejsce pamięci umieszczone, zaraz przy wejściu do szkoły wzbudziło duże zainteresowanie wśród dzieci i ich rodziców, którzy z zaciekawieniem je oglądali  i czytali zamieszczone publikacje.

W klasach VII zostały przeprowadzone lekcje tematyczne, wprowadzające uczniów w zagadnienie stanu wojennego. Przy pomocy metody burzy mózgów uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytania: co to jest stan wojenny, z czym się im kojarzy?, w jakim celu został wprowadzony?. Po wysłuchaniu prelekcji nauczyciela, zapoznaniu się z materiałem ikonograficznym i filmowym, uczniowie  stawiali tezy i głosili własne opinie na temat stanu wojennego. Zadaniem domowym dla osób chętnych było  przeprowadzenie wywiadu z dziadkami na temat wydarzeń grudniowych 1981 roku . 

Uczniowie klas  VIII na lekcji historii uczestniczyli w projekcji filmu pt.„ Nie  zabierajcie mamy”.

To poruszająca projekcja dokumentalna mówiąca o losach bohaterskich kobiet stanu wojennego, o ich patriotycznej, momentami desperackiej postawie. Bez nich nie byłoby Solidarności, nie byłoby wolności . Dokument pokazał nam ile te kobiety musiały znieść bólu, upokorzenia i wyrzeczeń,  ile krzywd wyrządzono ich dzieciom. Niektóre swoją działalność przypłaciły życiem. Uczniowie oglądali z zaciekawieniem film i zadawali często pytanie „dlaczego”, „co takiego złego zrobiły te Panie”. Młodym ludziom ciężko było zrozumieć całą tą traumatyczną sytuację  z okresu stanu wojennego, szczególnie postawę władz komunistycznych  względem kobiet.

Czas projektu „ Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie –  13 Grudnia 1981 – Pamiętamy” to czas intensywnej pracy, analizy wydarzeń stanu wojennego. Organizatorzy projektu dostarczyli  nauczycielom i uczniom  możliwość  udziału w ciekawych wykładach  online,  które przybliżyły historię tego wyjątkowego, a zarazem strasznego dla Polaków czasu.

W wykładach brali udział: nauczyciel historii, nauczyciele języka polskiego i religii.

  • X .2021 „ Zdarzenia, które obudziły ducha wolności”- wykład wprowadzający w istotę stanu wojennego, dostarczył ciekawych informacji do dalszej pracy badawczej.
  • X .2021 „ Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych. Region Śląsko-Dąbrowski. – wykład ukazuje nieznane wcześniej fakty o Solidarności w naszym regionie.
  • X. 2021- „ Pamięć o tych, którzy współtworzyli Związek Solidarność- wykład pogłębia wiedzę na temat życia i działalności podziemnej osób z naszego regionu, które mimo terroru tworzyły Solidarność.
  • X. 2021 – „Drogowskazy pozostawione przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu- wykład niezwykle interesujący, dostarcza cennych informacji o życiu i działalności Wyszyńskiego jak również przekazuje wartości moralne.
Konkursy związane z Projektem organizowane w Naszej Szkole

 

  • Wrzesień, Szkolny konkurs  „Wywiad z dziadkami na temat ich życia podczas stanu wojennego”. Uczniowie tworzyli bardzo interesujące prace. Autorami najlepszych prac okazali się następujący uczniowie:

 

– Tomasz Lora VIIc

-Szymon Bączar VIIc

-Justin Andczak VIIc

wyróżnieni uczniowie- Michał Ciecierski i Nikolas Jeanchen VIIc

 

  • Październik, Szkolny konkurs „Prezentacja multimedialna – Zagłębie Śląsko- Dąbrowskie w czasie stanu wojennego”. Autorem najlepszej prezentacji okazała się :

 

– Martyna Ziora  VIa

 

  • Październik/Listopad, Szkolny konkurs „Tworzymy album zawierający wspomnienia najbliższych z życia codziennego, dorosłych i dzieci podczas stanu wojennego”

– konkurs nierozstrzygnięty trwa nadal w kategorii klas VIII, natomiast w kategorii klas VII najlepsza praca należy do:

 

– Dawida Zembali VIIa

 

 

 

Udział uczniów Naszej Szkoły w konkursach zorganizowanych przez autorów Projektu.
  • „I Wojewódzki Konkurs Historyczny- Moja Ojczyzna, mój region w okresie stanu wojennego” Uczniowie zapoznali się z materiałem źródłowym i ikonograficznym przesłanym przez organizatora. Pierwszym ich zadaniem było stworzenie pracy plastycznej w formacie A3, o tematyce przebiegu stanu stanu wojennego w najbliższej okolicy. Dodatkowym zadaniem dla uczniów było umieszczenie na plakacie haseł z „epoki” stanu wojennego.

Autorzy najlepszych prac przekazanych do Kuratorium Oświaty w Katowicach to:

 

-Lena Bartosz VIIc

-Maja Jączyk VIIc

-Tomasz Lora VIIc

Czekamy na wyniki konkursu i trzymamy kciuki za uczestników!!!

Historia to nie tylko przedmiot to pasja!


Szczególnie  bliska staje się nam historia jeżeli jest związana z nami lub z naszymi  rodzinami. Dzieci chętnie dzielą się ciekawostkami, które dotyczą ich bliskich, wymieniają się informacjami ucząc się przy tym. Podczas lekcji historii dotyczącej  II wojnie światowej  uczennica  klasy VIII Gabriela Pattkę przygotowała i przedstawiła prezentację o swoim pra pra dziadku, poruczniku Bolesławie Niemiec. Pan Bolesław był przedwojennym oficerem wojska polskiego. Zesłany został na Syberię wraz z Armią Andersa przeszedł szlak z ZSRR przez Iran, Irak, Palestynę, Włochy do Anglii. Należy nadmienić, iż pan Bolesław był mieszkańcem naszego miasta. Za swoje zasługi w czasie wojny, pan Bolesław otrzymał szereg medali i odznaczeń. Dziękujemy Gabrysi za tak  ciekawą lekcję historii. Zachęcamy również innych uczniów do poszukiwania ciekawych wątków swojej rodzinnej historii.

Wycieczka do Warszawy!!!

 

 Uczniowie naszej szkoły Wiktoria Polańska, Paulina Ceklarz  z klasy  VII a oraz Marysia Wilk, Adam  Witkowski i Dawid Mastaliński  z klasy VIII b, zostali zaproszeni przez pana  posła Rafała Adamczyka do Warszawy. Celem wyjazdu było zwiedzanie Sejmu RP . Ta niepowtarzalna wycieczka była nagrodą za udział w „Miejskim Konkursie Wiedzy o Sejmie”. Należy przypomnieć, iż pierwsze miejsce w tym konkursie zajęła Maria Wilk z klasy VIII b. Jeszcze raz  gratulujemy Marysi i wszystkim uczestnikom.

Bieg Tropem Wilczym, ku pamięci żołnierzy

Szkoła Podstawowa numer 8 w Będzinie potrafi uczcić pamięć bohaterów na wiele sposobów. Z okazji Święta Żołnierzy Niezłomnych- Wyklętych, Nasza Szkoła wzięła udział w organizowanym przez IPN,  Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Tropem Wilczym. Bieg odbył się 1 marca, w dniu przypadającego święta. Sam pomysł połączenia lekcji  historii z lekcją wychowania fizycznego bardzo spodobał się uczniom.  W biegu wzięło udział 67 chętnych uczniów, ze względu na warunki atmosferyczne bieg odbył się w sali gimnastycznej w szkole. Biorąc pod uwagę sytuację  pandemiczną uczniowie zostali podzieleni na  mniejsze grupy. Nad bezpieczeństwem uczniów i prawidłowym przebiegiem biegu czuwali nauczyciele wychowania fizycznego. Każda grupa miała do przebiegnięcia ten sam dystans 1963 metry, czyli ok 50 kółek. Cel był jeden, upamiętnić niezłomnych, zapomnianych bohaterów, przywrócić pamięć o nich, o ich determinacji w walce o wolną demokratyczną Ojczyznę. Nasi uczniowie spisali się wyśmienicie, za swój ogromny trud, wysiłek wszyscy uczestniczy otrzymali bardzo dobre oceny z historii i wychowania fizycznego. Ponadto uczniowie, którzy wywalczyli najlepszy czas podczas biegu zostali specjalnie nagrodzeni. Oto najlepsi:

Medale otrzymali- Marcelina Siwy kl. Va, Oskar Lewicki kl. VII d, Maja Szczepańska kl. IV a,

Koszulki otrzymali- Patryk Biela kl. VII d, Oksana Stawiarska-Nowak kl. VII c,

Bidony otrzymali- Julia Cyranowska kl. IVc, Bartosz Nowak  kl. IV a, Ksawery Giertuga  kl. VIId

Historia górą w Sp8 !!!!!!

Uczniowie naszej szkoły znów na podium nie tylko wśród będzińskich podstawówek!!!

22 kwietnia otrzymaliśmy wyniki II Międzyszkolnego Konkursu Historyczno-Regionalnego z cyklu „ Zamki Jury Krakowsko -Częstochowskiej” Ogrodzieniec, Mirów, Bobolice.

Do konkursu zgłosili się uczniowie z szkół podstawowych z Będzina, Sosnowca, Jaworzna, Katowic i Dąbrowy Górniczej. Po podsumowaniu wyników ogłoszono zwycięzców. Wszystkie trzy miejsca zajęli uczniowie naszej szkoły!

  • I miejsce Amelia Skrzypczyńska klasa VII c

  • II miejsce Paulina Ceklarz klasa VII a

  • III miejsce Tomasz Lora klasa VII c

Serdecznie gratulujemy zwycięzcą życzymy dalszych sukcesów. Jako nauczyciel historii jestem bardzo dumna ze swoich wspaniałych uczniów, wszystkim biorącym udział w konkursie bardzo serdecznie dziękuję za wkład włożony w pracę i zachęcam do dalszej wspólnej pracy.

Historia górą w SP 8 !!!!!

22 kwietnia odbyło się wręczenie nagród w konkursie pt „ Piękne są Nasze Barwy Ojczyste” organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie. W konkursie wzięli udział uczniowie z Będzina, Gminy Mierzęcice, Miasta Czeladzi, Gminy Psary oraz Miasta Dąbrowy Górniczej. W kategorii wiekowej klasy VII -VIII bezkonkurencyjna okazała się praca uczennicy klasy VII c Leny Bartosz!!! Lena zajęła pierwsze miejsce. Serdecznie Jej gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy z dziedziny historii.